Blog

Kolorystyczny trend na 2018 – najmodniejsze barwy nadchodzącego sezonu według Pantone

Zastanawiałeś się kiedyś, skąd biorą się kolorystyczne trendy? Skąd silny hype na jakiś odcień, podczas gdy inny odchodzi do lamusa? Za wszystko odpowiedzialny jest Pantone Color Institute. To amerykańska firma, która od ponad pięćdziesięciu lat jest autorytetem w dziedzinie… koloru! Pantone od lat specjalizuje się w identyfikacji kolorów, nazywa je i co sezon wyznacza nowe trendy kolorystyczne. Jak się to odbywa? Przedstawiciele instytutu odwiedzają nie tylko największe pokazy mody odbywające się w różnych zakątkach świata, ale też śledzą ruchy modowe, trendy kulturalne i lifestylowe zajawki ludzi na całym globie. Podpatrują to, co nosi ulica i co tam słychać w świecie High Fashion. Właśnie na podstawie tysięcy obserwacji i długich badań powstaje paleta Pantone. Kolorystyczny przewodnik ułatwia wybory w kwestiach związanych z designem, sztuką, ale przede wszystkim modą. Firma wyznacza modowe trendy z dużym wyprzedzeniem, dlatego mimo że jeszcze na dobre nie zaczęła się zima, wybiegamy trochę w przyszłość i sprawdzamy jakie kolory będą rządzić wiosną 2018.

Kilka słów o odcieniach na wiosnę.

Wiosenna paleta Pantone to 12 odcieni, które zdecydowanie ożywią garderobę! W zestawieniu znalazły się kolory intensywne, nasycone, ale nie brakuje też pasteli i łagodnych kolorów. Wiosna będzie pełna wyrazu, kolorowa i pełna kontrastów. Podstawową inspiracją do stworzenia najnowszej palety, była potrzeba ekspresji i pragnienie koloru, który dodaje optymizmu i - według przedstawicieli Pantone Color Institute - ma duży wpływ na samopoczucie.

W palecie znalazły się dwa odcienie żółtego. Odważny i żywy Meadowlark, pełen radości i energii oraz ostry i uderzający przenikliwością, cytrusowy Lime Punch. Oba kolory zdecydowane, jako detal, jak najbardziej spoko, na większych elementach garderoby – raczej dla przebojowych, niebojących się modowych eksperymentów osób.


To jednak nie wszystko,, jeśli chodzi o wyraziste, odważne kolory w zestawieniu Pantone. W palecie nie zabrakło czerwieni i jej głębokiego, ciemnego odcienia. Cherry Tomato to pomidorowy odcień czerwonego. Kojarzący się z ciepłem, energią, przykuwający uwagę. Wpada w oko i nie da się go zignorować. Chili Oil to ciemniejsza, bardziej stonowana opcja. Połączenie brązu i czerwieni, w modnym odcieniu pełnym głębi.


W zestawieniu nie mogło też zabraknąć chłodniejszych odcieni. Niebieski kolor Little Boy Blue przywodzi na myśl błękit nieba i bezchmurny, ciepły dzień. Może kojarzyć się dosyć jednoznacznie, ale jasnoniebieski nie jest już zarezerwowany dla małych chłopców! Tuż obok niebieskiego znalazł się zielony. Arcadia to raczej chłodny odcień zieleni z niebieskimi tonami, który z jednej strony ma w sobie coś retro, z drugiej jest całkiem nowoczesny. Całkiem zaskakująca opcja.


Fiolety i róże – od zawsze uznawane raczej za domenę kobiet, coraz bardziej zdecydowanym krokiem zaczynają wchodzić do mody męskiej. W palecie Pantone odcieni jest kilka – od łagodnych, po zdecydowanie ciemniejsze. Czyli – dla każdego coś miłego. Po kolei - Blooming Dahlia to taki trochę różowy, trochę brzoskwiniowy. Kolor dosyć ciepły, podkreślający wiosenne stylówki. O ile np. na t-shircie może prezentować się całkiem spoko, tak w innym wydaniu ciężko go sobie wyobrazić. Jeszcze trudniejsza sprawa jest z Pink Lavender. To delikatny, romantyczny (tak, to określenie pasuje do niego doskonale) i kojący odcień różu z fioletowymi tonami. Kolor dla odważnych. Spring Crocus to dosyć ekstrawagancka opcja, będąca połączeniem fuksji z fioletem. Pantone opisuje kolor jako „urzekający swoim urokiem” – dla nas to po prostu kolejny odcień różowego. I na koniec, wśród barw różowo-fioletowych - Ultra Violet - kolor roku 2018Najbardziej zdecydowany, głęboki, ale wciąż żywy. Całkiem oryginalny odcień, który nie przytłacza, a intryguje.  


W palecie znalazły się też dwa kolory, które niekoniecznie kojarzą się z wiosną, a bliżej im do odcieni jesienno-zimowych. Głęboki, czekoladowy brąz doda stylówkom zdecydowanego charakteru i wydobędzie z nich kwintesencję. Emperador to mocna pozycja w palecie na 2018. Almost Mauve natomiast to chyba najtrudniejszy do określenia kolor w całej palecie. Niby biały, ale nie do końca. Trudny do zdefiniowania Almost Mauve, to taka nostalgiczna, efemeryczna kontrpropozycja dla wszystkich żywych, jaskrawych odcieni. 


Minimalizm? Zawsze spoko.

To, że paleta kolorów kręci się głównie wokół jaskrawych kolorów, nie znaczy to, że całkowicie uciekamy od kolorów stonowanych i spokojniejszych. W zestawieniu nie zabrakło też czterech kolorystycznych propozycji dla minimalistów. Spotykamy tu cztery klasyczne kolory, które niejako przekraczają sezony i zapewniają podstawę w każdej szafie. To trochę takie klasyki, delikatnie „podrasowane” na nadchodzący sezon. Te na 2018, nawiązują trochę do nadmorskich klimatów, wyspiarskiego życia i wszystkiego co związane z wodą, plażą i marynistycznym stylem. Po pierwsze - granat. Nazwa nie jest przypadkowa - Sailor Blue przywodzi na myśl stroje marynarzy, kotwice i morskie fale. Niby zwyczajny granatowy, a jednak coś więcej. Zaraz za ciemnym niebieskim – szarość. Harbour Mist ma kojarzyć się z mgłą unoszącą się w porcie. To gołębi szary odcień, który jest uniwersalny i pasuje właściwie każdemu, zawsze i do wszystkiego. Paletę klasyków zamyka beż i złamana biel. Warm Sand to ciepły, piaskowy kolor, o neutralnym odcieniu, zaś Coconut Milk to mleczny odcień bieli, który podkreśla ponadczasowość tej palety. Klasyczne kolory z palety Pantone mają to do siebie, że doskonale uzupełniają się nawzajem, a ponadto fitują z innymi, odważniejszymi kolorami. Doskonała opcja dla zwolenników spokojniejszych odcieni.


Paleta Pantone ma to do siebie, że łączy zarówno żywe kolory, bardziej przytłumione i całkiem spokojne. Chodzi o to, aby z zestawienia można było tworzyć połączenia kolorystyczne, które będą idealnie wpisywać się w wiosenną aurę i komponować stylówki na miarę własnych upodobań, a jednocześnie w trendzie. 

Co sądzisz o palecie na 2018? Które kolory będą rządzić w wiosennych, streetwearowych kolekcjach? 

Sprawdź, jakie kolory znajdziesz u nas w sklepie.

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z www.pantone.com

Tags:

Phenotype newsletter