Workwear - styl, który zdominuje nadchodzące sezony

Autor: Sebastian Mocek

Data ostatniej aktualizacji: 02.02.2022

Dla ludzi pracy w dzisiejszych czasach odzież powinna być przede wszystkim praktyczna i wygodna. Workwear, jako styl robotniczy dzięki temu stopniowo wniknął do życia codziennego, ewoluując w styl uliczny. Czy „workwear” oznacza, że są to ciuchy tylko i wyłącznie dla robotników? Jest to coś zbliżonego i jednocześnie innego. Czym jest workwear i jak skutecznie wprowadzić go do swojej szafy?

 Spis treści:

 1. Co to jest workwear?
 2. Początki workwearu w streetwearze
 3. Dlaczego własna odzież robocza?
 4. Podsumowanie

 

Co to jest workwear?

Workwear to nic innego jak wytrzymałe ubrania przeznaczone do pracy fizycznej lub manualnej na przykład w warsztacie samochodowym. Odzież ta wykonana jest z trwałych materiałów, których zadaniem jest wytrzymanie codziennego zużycia jak najdłużej, zachowując przy tym oczywiście odpowiednią jakość, kształt i krój. Ubrania te są również odporne na wodę, wiatr czy niską temperaturę. Idealnie wpisują się w nurt minimalizmu i less waste.


Odzież workwear to odzież użytkowa, co sprawia, że jest uniwersalna. Stonowana kolorystyka i ziemiste barwy to coś, czego trzeba się spodziewać. Sporo jest czerni, bieli, a także granatu, koloru oliwkowego, piaskowego i wielu odcieni szarości.


Trend na odzież roboczą mocno rozwinął się w ciągu ostatnich kilku lat. Jako że wielu z nas skupia się na bieżącym upodobaniu do prostych rozwiązań, zauważamy wiele nowego w tym, co przez cały ten czas tkwiło w stagnacji. Workwear to odzież, która czerpie kroje, materiały i rozwiązania z odzieży roboczej, ale dodaje do tego swój specjalny, unikatowy styl, przez co ubrania nabierają nieco innego znaczenia, niż podaje nazwa. Dzięki temu, ubrania te można śmiało nosić w takich miejscach, jak szkoła, praca czy po prostu w codziennym życiu. Współczesna moda męska często odnosi się do klasycznych propozycji, dodając im czegoś nowego, pazura. 


Początki workwearu w streetwearze

Odzież robocza przenika do odzieży ulicznej już od lat ‘90, a szczególnie widać to w Nowym Jorku, gdzie gatunek ten powstawał. Przykładowo buty Timberland to niezbędny element nowojorskiego ulicznego stylu. Warto tutaj również wspomnieć ubrania firmy Carhartt, a w szczególności kurtki, które idealnie dopasowują się do wyżej wymienionych butów. 


Workwear stawał się na tyle popularny, że zaczęły powstawać pierwsze kolaboracje i wspólne projekty. Jednym z takich rozwiązań było działanie firmy Carhartt, która wypuściła nową kolekcję przeznaczoną stricte dla fanów odzieży miejskiej. W dzisiejszych czasach workwear stał się ważnym elementem w modzie, jaką można było znaleźć w hip-hopie w latach ‘90. Odzież roboczą nosili wtedy głównie raperzy, a to ze względu na to, że była ona trwała i niedroga, co aktualnie również jest wielkim plusem.


Obecnie jednym z największych brandów i osób, które wykorzystują odzież roboczą, jest Heron Preston. Amerykański designer już w 2016 roku czerpał inspiracje z workwearu lat ‘90. Od tamtej pory widać u niego odblaskowe elementy i nawiązania do odzieży funkcjonalnej, która również stała się dość popularna w streetwearze.


Dlaczego właśnie odzież robocza?

Estetykę odzieży roboczej można uznać za podstawę w niemal każdej stylizacji, która opiera się na jeansowych spodniach, jeansowych katanach, spodniach roboczych i butach. Jest to jednak tylko część propozycji ściśle związanych z workwearem. 


Odzież męska charakteryzuje się tym, że ciuchy mają być wytrzymałe i funkcjonalne. Mają one być zaprojektowane do konkretnego celu i przeznaczenia. Dlatego też wiele elementów wojskowej garderoby przechodzi na wybiegi modowe, a następnie na ulice. Podobnie właśnie dzieje się z odzieżą roboczą, która z fabryk i warsztatów, wychodzi na miasto. Odzież, pierwotnie związana z drwalami, rybakami, mechanikami, stolarzami, czy innymi tego typu zawodami jest obecnie absorbowana na potrzeby mody ulicznej. Dlaczego? Jest ona wygodna, sprawdza się w okresie jesienno-zimowym, jest bardzo wytrzymała, a także można z niej korzystać w stylizacjach wielowarstwowych.


Odzież robocza jest wykonana z wysokiej jakości materiałów z bardzo dobrym wykończeniem i dbałością o szczegóły, na przykład: szwy na kołnierzu, wykończeniu na nogawce jeansów lub mankiecie. Ich kluczem jest luźna stylizacja, dobre dopasowanie i praktyczność. Kombinacji jest na tyle dużo, że łatwo się pogubić. Mowa tutaj o takich elementach ubioru jak:

 • spodnie chino,
 • chore coat,
 • overshirt,
 • spodnie jeansowe,
 • katany.

 • Paradoksem jest to, że im bardziej oddalamy się od danego tematu, tym częściej po niego sięgamy. Tak się dzieje z workwearem. Ludzie noszą ubrania w takim stylu, nie mając jednocześnie w związku z żadnym z zawodów, który ubiera się tak w pracy. Podobnie jest z ubraniami sportowymi, im mniej czasu spędzamy na siłowni, na aktywnościach fizycznych i ogólnie na sporcie, tym częściej ubieramy sportowe ubrania. Moda męska obecnie idzie troszeczkę w stylistykę kobiecą, stąd też styl militarny i workwear, dla panów, którzy chcą podkreślić swoje męskie atuty.

  Podsumowanie

  Odzież robocza to przede wszystkim niesamowita wytrzymałość i trwałość, a także funkcjonalność i praktyczność. Nic więc dziwnego, że wraz z obecnym podejściem do środowiska i jego ochrony, jest ona chętnie wybierana przez ludzi. Co więcej, z czasem będzie jeszcze więcej zyskiwać na popularności. Pamiętajmy jednak, aby nie zapędzać się w stylizacjach, żeby nie wyglądać komicznie.